Ako zvládnuť vysokohorskú turistiku bez ujmy na zdraví?

Turistika
6 277

Hory sú prekrásne. Ponúkajú nám možnosť oddýchnuť si, popracovať na svojej kondícii a hlavne vychutnať si krásne čisté prostredie mimo civilizácie. V každom ročnom období však treba brať ohľad na to, že počasie na horách a tým pádom aj podmienky sa neustále menia.

Ako zvládnuť vysokohorskú turistiku bez ujmy na zdraví?

Vypočítajte si čas turistiky

Ak si vyberiete konkrétnu turistickú trasu, mali by ste si prepočítať koľko asi bude trvať táto túra. Túry sa delia na poldenné a celodenné, preto je dôležité nielenže si vybrať takú túru, ktorú fyzicky zvládnete, ale aj vypočítať si celkový čas turistiky. Viete si predstaviť schádzať náročným terénom len za pomoci nočného videnia? Nočné videnie je praktické, veľmi dôležité, avšak potrebujete byť doma za svetla, nakoľko riskovať zdravie by ste nemali. Nočné videnie by si ale mali brávať hlavne tí, ktorí plánujú nočné výstupy.

K celkovému času túry odporúčame pridávať pre istotu aspoň hodinu naviac.

Vrstvite oblečenie

Nakoľko sa v horách počasie mení každú chvíľu, odporúčame vám vrstviť oblečenie. Najmä v chladnejšom ročnom období je priam nutné nosiť ako spodnú vrstvu termoprádlo. Chráni vás pred chladným veterným a mrazivým počasím a pomáha vám vyhnúť sa chrípke a prechladnutiu. Vari chcete behať po doktoroch a chcete, aby vám lekári kontrolovali vzorky krvi pod mikroskopmi?

Na turistiku nosievajte viacero vrstiev. Zdravie je prvoradé. Chrániť by ste si mali oblasť krížov, chrbáta, krčnej chrbtice a hlavy.

Kvalitná obuv

Ísť na vysokohorskú turistiku v teniskách je hazardovanie so zdravím a so životom. Nezabúdajte si brávať pevnú kvalitnú turistickú obuv s protišmykovou podrážkou. Obuv by mala byť aj vodeodolná a z takého materiálu, ktorý je do náročných horských podmienok vhodný.