Ako si správne vybrať nové bývanie v paneláku?
Aj keď podmienky na získanie hypotéky sa výraznejšie skomplikovali, mnohé páry, rodiny to neodrádza od hľadania si nového bývania. Ak uvažujete nad tým, že by ste si zmenili trvalé bydlisko a našli si nový byt, poradíme vám ako si správne vybrať. Niekedy, aj napriek veľkej ponuke, bude náročné vybrať si nové bývanie v paneláku.
Čo zohľadňovať a ako si správne vybrať?
Je panelák zateplený?
V prvom rade si ujasnite, či bývanie, v ktorom si plánujete pozrieť byt, je zateplený. Všeobecne vám skôr odporúčame vyberať zateplené paneláky v meste, kde si plánujete kúpiť nový byt. Aj keď v niektorých mestách sa začalo hromadne zatepľovať, niekde však natrafíte na veľmi málo panelákov, ktoré sú zateplené.
Bývanie v paneláku, ktorý je zateplený, bude omnoho lepšie. V zime to pocítite menším únikom tepla z interiéru do exteriéru. V lete zase oceníte príjemnú klímu. Letá v nezateplených panelákoch sú veľmi nepríjemné, nakoľko horúci panel navyšuje interiérovú teplotu aj bez vetrania a púšťania teplého vzduchu do interiéru.
Ak plánujete hľadať bývanie v Bratislave, informujte sa u správcovských spoločností, ktoré majú na starosti správu bytov v Bratislave. Tí vám povedia, kde sa plánuje v najbližšej dobe zatepľovať.
Ten, kto zabezpečuje komplexnú správu budov, vám dokonca povie, či je plánovaná rekonštrukcia spoločných priestorov, či sa budú meniť výťahy a či sa bude rekonštruovať aj schodisko, či pivničné priestory.
Kompletná rekonštrukcia, či pôvodný stav?
Najskôr si musíte ujasniť, či sa plánujete pustiť do rekonštrukcie a nehnuteľnosť si zariadite podľa seba, alebo by ste chceli byt, ktorý je kompletne prerobený, čiže sa stačí len nasťahovať. Aj keď na prvý pohľad sa môže zdať, že kompletne rekonštruovaný byt jasne vyhráva nad bytom v pôvodnom stave, niekedy sa práve kvôli cenám oplatí investovať do starších bytov. Musíte mať ale ako-taký odhad, koľko vás bude stáť kompletná rekonštrukcia.