Vysoká vlhkosť a plesne: Ako sa pred nimi dostatočne chrániť?

Kúpeľňa
5 954

Najmä v zimných mesiacoch, kedy je vlhkosť vysoká aj v exteriéri, sa trápime s plesňami v interiéri domácnosti. Najrizikovejšími miestnosťami sú predovšetkým kúpeľňa a predsieň. Ako ale chrániť interiér pred vysokou vlhkosťou a plesňami?

Pravidelná výmena vzduchu

Aby ste zabránili hromadeniu vlhkého vzduchu v kúpeľni a v celej domácnosti, odporúčame pravidelnú výmenu vzduchu. Vždy po osprchovaní/ kúpaní otvorte okná v kúpeľni, aby ste umožnili vlhkému vzduchu vyjsť von. Ak bývate v paneláku a nemáte okno v kúpeľni, odporúčame otvoriť dvere do chodby, ostatné dvere do miestnosti pozatvárať a otvoriť najbližšie okno ku kúpeľňovým dverám. Takto umožníte vlhkému vzduchu, aby išiel von.

Pozor na rosenie okien

Ak vám rosia okná, problém bude v kvalite okien a jeho tesnení. Pri dlhodobom rosení je potrebné pouvažovať nad kúpou nových plastových okien, ktoré budú mať kvalitné tesnenie. Nové plastové okná od slovenských výrobcov a predajcov vám zaručia 100% kvalitu a vysokú životnosť.

Pri varení vám odporúčame nárazovo, ale častejšie vetrať. Zabránite tak roseniu a neskôr aj vznikaniu plesní napríklad v tesneniach okien.

Utierajte mokré plochy v kúpeľni

Keďže vysoká vlhkosť môže ohroziť najmä zariadenie kúpeľne, odporúčame vám zamerať sa na dôkladne čistenie, ale aj utieranie mokrých plôch v kúpeľni. Akonáhle podceníte utieranie mokrých plôch v kúpeľni, vytvoríte plesniam ideálne podmienky na rozmnožovanie.

Odporúčame dôkladne čistiť priestor medzi škárami.

Ak chcete chrániť interiér pred vysokou vlhkosťou a plesňami, používajte kvalitné prípravky na čistenie rizikových priestorov, skontrolujte tesnenia okien, vymeňte okná za kvalitnejšie okná a hlavne dôkladne vetrajte. V prípade potreby rozmiestnite na rizikové miesta aj odvlhčovače s vymeniteľnými náplňami.

Zdroj obrázku:
Photographee.eu / Shutterstock.com